Jaka przyczepa samochodowa będzie odpowiednia dla Twojego pojazdu?
Przewożenie ładunku o większym gabarycie bez wątpienia wymaga nieco więcej wysiłku — większość aut osobowych nie jest przystosowana do transportu mebli, lodówki czy sprzętu budowlanego. Przyczepy samochodowe to skuteczne, a zarazem stosunkowo proste rozwiązanie tego problemu — warto jednak zadbać o to, by zakupiony model spełniał wymagania konkretnego przedsięwzięcia. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać egzemplarz o odpowiedniej wadze i rozmiarze.
Przyczepy samochodowe — kwestia uprawnień
Aby legalnie prowadzić pojazd z dołączoną przyczepą, w większości przypadków wystarczy prawo jazdy kategorii B. Takie uprawnienia upoważniają nas do jazdy z dwoma podstawowymi rodzajami przyczep:
- przyczepy lekkie o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg — nie wymagają one hamulca najazdowego, można je podłączyć do większości samochodów dostępnych na rynku i można prowadzić taki zestaw z kategorią prawa jazdy B nawet jeśli auto ma 3500kg DMC, czyli zestaw pojazdów ma razem do 4250kg. Należy przy tym pamiętać, że na niektórych drogach taki zespół pojazdów powyżej 3500kg może wymagać opłat dodatkowych np. e-TOLL. Aby być pewnym, że Twój samochód może ciągnąć przyczepę niehamowaną o DMC 750kg należy sprawdzić pozycję „O.1” w dowodzie rejestracyjnym auta z hakiem holowniczym. Jeśli znajdziesz tam mniejszą wartość – np. 650kg – bez obaw, większość dostępnych u nas przyczep różnych producentów może mieć wystawione dokumenty z mniejszą DMC tak, aby dopasować je do każdego auta. O szczegóły zapytaj sprzedawcę, kupując u nas swoją przyczepkę.
- przyczepy ciężarowe o masie powyżej 750 kg — tutaj obligatoryjnie w konstrukcji przyczepy wymagany jest hamulec najazdowy, natomiast łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (czyli auta razem z przyczepą) w takim wypadku nie może przekroczyć 3,5 tony. Czyli np. Samochód z DMC 2000kg z podłączoną przyczepą o DMC równej 1500kg jak najbardziej może być prowadzony przez kierowcę z prawem jazdy B, ale jeśli do tego samochodu kierowca podłączy przyczepę o DMC 1600kg, to nie będzie mógł już prowadzić takiego zestawu tylko z kategorią B. Należy również pamiętać o tym, że przyczepa hamowana nie może mieć również DMC większej niż wskazuje to pole „O.2” w dowodzie rejestracyjnym.
Co jednak, gdy DMC pojazdu wraz z przyczepą samochodową przekracza ustanowiony prawnie limit? W tym przypadku mamy dwie dodatkowe opcje. Prawo jazdy kategorii B+E upoważnia do prowadzenia pojazdu z przyczepą cięższą niż 750 kg (do 3500kg DMC). Drugą opcją jest uzyskanie kodu 96, który uprawnia do przewożenia przyczepy innej niż lekka, jednocześnie zwiększając maksymalną dopuszczalną DMC zespołu pojazdów do 4,25 t (przy czym oczywiście przyczepa nie może być cięższa niż auto, oraz jej DMC nie może być wyższa niż wspomniane wcześniej pole O.2).
Wymiary i ładowność przyczepy samochodowej
Ładowność lekkich przyczep samochodowych waha się między 100 kg a nawet 650 kg — pamiętajmy, że mowa tutaj jedynie o masie ładunku, a nie samego sprzętu czy też DMC. Z kolei wymiary to przedział od 150 cm do 300 cm w przypadku długości oraz od 100 cm do nawet 150 cm dla szerokości. Kwestia wyboru rozbija się tak naprawdę o Twoje indywidualne potrzeby, czyli w dużej mierze o rodzaj i gabaryty ładunku, który planujesz przewozić. Warto jednak zostawić sobie pewien margines błędu i kupić model o nieco większych wymiarach, tak aby uniknąć nieprzewidzianych trudności.
Sprawdź naszą ofertę przyczep samochodowych dostępnych w wielu różnych rozmiarach już teraz!